Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie

Pracownia samochodowa służy do poznania budowy i zasad działania współczesnych samochodów osobowych, ich mechanizmów, diagnozowania, obsługi  i napraw pojazdów.  Zaprojektowano i zbudowano ją zgodnie z wytycznymi OKE, dotyczącymi wymagań w jakich przeprowadzane mogą być egzaminy z kwalifikacji w zawodzie: technik pojazdów samochodowych i pokrewnych.

W pracowni zamontowano m.in. kompleksową ścieżkę diagnostyczną dla pojazdów osobowych, na której uczniowie poznają sposoby i metody diagnozowania niesprawności pojazdów, badają skuteczność tłumienia drgań amortyzatorów, siły hamowania poszczególnych kół, luzy w zwieszeniach pojazdów, czy też prawidłowość ustawienia świateł, mogąc dokonać ich korekty.

Pracownię wyposażono również w 3 podnośniki oraz wiele niezbędnych urządzeń i testerów diagnostycznych, występujących w warsztatach samochodowych, służących do dokonywania diagnostyki poszczególnych mechanizmów, czujników, podzespołów ect., uczniowie ćwicząc odnajdywanie usterki na tablicach panelowych, silnikach, lub pojeździe uczą się metodologii diagnozowania, prawidłowej interpretacji wyników pomiarów i logicznego myślenia.

 

Jednym z ciekawszych urządzeń wyposażenia pracowni jest optyczne urządzenie 3D do badania i regulacji geometrii pojazdu. Ponadto uczniowie mają do dyspozycji wiele markowych testerów dedykowanych do branży samochodowej, oscyloskopy, multimetry, refraktometr, urządzenie do mierzenia bicia tarcz hamulcowych, mierniki ciśnienia sprężania, indukcyjne urządzenie podgrzewające i wiele innych.

Dodatkowo na dziale znajduje się montażownica do opon, wyważarka do kół i urządzenia do dokonywania obsługi układów klimatyzacji (ozonowanie, metoda ultradźwiękowa). Na tych, urządzeniach uczniowie starszych klas samodzielnie wykonują ćwiczenia poznając praktyczną stronę motoryzacji i przygotowując się do egzaminów zawodowych.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie

Jesteśmy placówką oświatowo - wychowawczą kształcącą uczniów, młodocianych pracowników i dorosłych. W skład Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej wchodzi Centrum Kształcenia Zawodowego w Bytowie oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytowie. Głównym celem Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej jest umożliwienie uczniom i słuchaczom kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego w formach szkolnych i pozaszkolnych.

Kontakt

Powiatowe Centrum Edukacji
Zawodowej w Bytowie

ul. Wybickiego 4
77-100 Bytów
Tel.: 59 822 30 77

pn-pt: 7.00 - 15.00

sekretariat@pcez-bytow.pl